VÍTKOVICE TOURS s.r.o. - Česká jednička na Jadranu Realizace: MagicWare

Zavolejte nám

596 664 040

Napište nám: info@ckvt.cz

WEB: www.ckvt.cz

Poznávací plavba na jachtě - ČERNÁ HORA

 • Kód produktu: ME-0511
Termín Vyberte termín Termíny a ceny tohoto zájezdu
Destinace Černá Hora, Budvanská riviéra, Budva Hotel na mapě
Typ zájezdu Plavby po moři

Cena za 1 osobu od

Termíny a ceny pro vybrané nástupní dny. Pro změnu pokračujte do kalkulace.

Doprava: nerozhoduje

Strava: nerozhoduje

Popis hotelu a zájezdu

 • Poloha

  Sobota

  Nalodění: 17.00 hod.
  U vstupu do přístavu v Baru, maríny, Vás bude čekat náš kapitán. Zatímco jste byli na cestě on převzal loď a připravil ji na plavbu. Nyní je již připraven plnit vaše přání. Odvede vás na jachtu a vy se ubytujete. Následně zasednete s kapitánem ke krátké poradě. Jejím účelem je seznámit se s jachtou, bezpečnostními pravidly a námořní praxí. Poté vám kapitán nabídne možnost nákupu potravin na příští den v blízkém supermarketu, zajistí jejich dovoz až k lodi a doporučí restauraci na večeři, pokud si to budete přát. Večerním programem je obvykle procházka, jejímž cílem je seznámit se s domovským přístavem.

  Neděle

  Budíček a snídaně bude podle vašeho přání. Ale nejpozději v deset hodin společně s kapitánem připravíte loď k vyplutí a vztyčíte českou vlajku. Od tohoto momentu jste posádkou jachty. Na první vyplutí od mola nikdy nezapomenete. Proplujete mezi lany kotvících lodí a zamíříte na širé moře. Nemusíte se bát, příbřežní plavba bude probíhat na dohled pobřeží. Pokud zatoužíte vidět kolem jachty jen samou vodu, náš kapitán vám toto přání rád splní. Podle počasí poplujete buď na plachty, nebo na motor. Asi po půl hodině plavby zastavíte a „obětujete Poseidonovi“. Rituál všech námořníků, od nepaměti, kdy jednu skleničku dobrého pití dáte sobě a jednu vylejete do moře spolu s přáním šťastného návratu. Poté již následuje první zastávka u Královniny pláže, kde je nádherné koupání a příjemná restaurace. Tato pláž s restauračním zázemím je přístupná pouze z moře Byla oblíbeným místem královny Mileny a proto získala toto pojmenování. Jakmile se nabažíte prvního koupání ať již z jachty nebo na pláži, budeme pokračovat dále v kurzu na město a přístav Budva. Zde zakotvíme obvykle kolem 17 hodiny.

  Město Budva je nejvyhledávanější turistickou destinací v Černé Hoře. Budva leží v širokém Budvanském zálivu. Před silnými větry z vnitrozemí ji chrání pohoří Lovćen a Pastrovići. Historie města sahá až do doby před 2 600 lety, kdy město podle pověsti založil Kadmóm, syn fénického krále. Celý poloostrov obepínají mohutné hradby ze 14. století. Hradby chrání citadelu a staré město, po kterých se dá celé město obejít. Budva ve své pohnuté minulosti mnoho utrpěla, od obléhání po velké zemětřesení v roce 1979. Nevyniká památkami první kategorie jako Kotor, ale přesto vás nadchne svojí zvláštní atmosférou středověkého města. Do města vede sedm hradních bran. Dvě nejimpozantnější brány jsou Pevninská brána (Kopnena vrata) a Mořská brána (Morska vrata), za nimiž začíná spleť úzkých uliček, kaváren, průchodů a malých náměstíček. Nejhezčí historické památky si můžete prohlédnout v jižní části starého města. Stojí tam např. kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí, biskupský palác a kostel sv. Sávy nebo pevnost s kostelem sv. Trojice. Jednou z nejstarších staveb je kostel Panny Marie, který byl postavený na mysu v roce 840. V severní části města se nachází moderní galerie a městské muzeum, kde se můžete dovědět o historii města. Město patří k nejbohatším evropským archeologickým nalezištím. Byly zde objeveny rozsáhlé pozůstatky z antických a řeckých dob. Většinu těchto pozůstatků odkrylo velké zemětřesení v roce 1979. Budva je také proslulá svými nádhernými plážemi. Přímo u citadely se rozkládá pláž Mogren, která je oceněná Modrou vlajkou. Skládá se ze dvou částí, jež jsou spojeny stezkou vytesanou ve skále. Její celková délka je zhruba 400 metrů a povrch je tvořen hrubým pískem. Uprostřed Budvanského zálivu se nachází dlouhá oblázková Slovenska plaž. Asi 15 - 20 minut směrem na sever je další hezká pláž, která se nazývá Jaz.

  Nedělní večer bude jistě patřit procházkám po městě. Kdo touží po bujaré noční zábavě, může vyzkoušet diskotéky Top Hill a Trocadero, nebo se procházet mezi disko bary. Večerní a noční život se soustřeďuje na hlavní promenádě (bary, kluby s nočním programem, diskotéky, herny, restaurace a další gastronomická zařízení, obchůdky, butiky aj. - vše žije až do noci). Usínání na mírně se houpající lodi plné nových vůní a zvuků patří také k nezapomenutelným zážitkům.

  Pondělí

  Pondělní ráno na dovolené, nemůže být zlé. Pokud máte rádi východ slunce, je možné si ráno přivstat a vystoupat na vyhlídku nad město. Pohled na záliv a celé město s vycházejícím sluncem v zádech vás bude nabádat k pořízení jedinečných fotografii. Pokud si ale chcete přispat, nikdo vás nebude budit. Po snídani a dopolední procházce, kdy uvidíte město v jiné atmosféře se nalodíte a po nezbytném doplnění vody do lodě a úklidu kolem poledne vyplujete kursem směr zátoka a městečko Bigova. Čeká vás tříhodinová plavba kolem pobřeží. Můžete se zastavit kdekoli se vám zlíbí, nebo se koupat přímo za plavby. Jachta pouze stáhne plachty a nebo vypne motor a vy si můžete užívat moře, slunce a loď. V zátoce Bigovo je chráněné kotviště. Vyvážete loď u boje a poté co v malém nafukovacím člunu překonáte několika metrovou vzdálenost ke břehu, můžete na průzkum městečka. Přímo na břehu zátoky je vyhledávaná restaurace s mořskými specialitami. Noc strávíte vyvázáni u boje.

  Úterý

  Třetí den plavby na jachtě můžete začít snídaní na břehu či na lodi. Opět spolu s kapitánem připravíte jachtu k plavbě a vyrazíte kursem na slané historické město Kotor, ležící hluboko v Kotorském zálivu. Vplutí do zálivu je romantickým zážitkem. Míjíte pevnosti postavené k jeho ochraně i bývalé ponorkové základny. Krátkou zastávku uděláte v pěkné kavárně Adriatic bar, kde se můžete občerstvit ledovou kávou či něčím sladkým. V křišťálově čisté vodě je příjemné koupání a bývá zde teplé moře. Kolem 18 hodiny přistanete v marině v Kotoru. Vyvážete loď přímo pod hradbami města. Můžete využít sociální zařízení ve městě, které je součástí jachetního klubu. Poté neodoláte procházce městem či výstupem na vyhlídku nad město

  Kotor je nejzachovalejší středověké město v Černé Hoře, které je od roku 1979 zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Leží na úpatí 1 749 metrů vysokého vápencového pohoří Lovćen. Jako jedno z mála měst na Jaderském pobřeží zachovalo podobu středověkého města typickou pro 12.–14. století. Město obepínají masivní 4,5 km dlouhé městské hradby, místy vysoké až 20 metrů a široké 15 metrů.

  Největší zásluhu na vybudování opevnění mají Benátčané, kteří vládli Kotoru téměř čtyři staletí. Město dokázalo ustát i několikaměsíční obléhání. Po hradbách se dá vystoupat až vysoko nad záliv a k terasám původního středověkého hradu sv. Jana (Tvrdjava sv. Ivan). Místy náročný výstup zabere 30–40 minut, ale určitě stojí za to! Cestou se vám naskytnou úchvatné výhledy. Na hradby se platí vstupné 3 EUR na osobu. Na schodiště vedoucí k pevnosti se dostanete křivolakou uličkou, která vede východním směrem od paláce Grbonja. V systému opevnění se zachovaly tři brány, z nichž nejstarší jižní brána (Vrata od Gurdića) pochází z 9. století, dále se zachovala hlavní mořská brána (Morska vrata) a severní brána.

  Město bylo významným námořním a obchodním centrem. Námořní tradice sahá až do 9. století, kdy zde vzniklo nejstarší sdružení námořníků na východním pobřeží Jadranu (Bratrstvo mořeplavců Boky Kotorské). Tato instituce sdružovala většinu námořníků, vybudovala vlastní arzenál (výroba a oprava lodí), disponovala rozsáhlým obchodním i válečným loďstvem, podporovala námořníky a rodiny těch, kdo zahynuli na moři, zajištovala obranu města i bezpečnost a zdravotní kontrolu lodí. Mimo námořnictví živila obyvatele i další řemesla, např. zlatnictví. Byla zde i známá malířská škola. Staré město je vybudované na trojúhelníkovém půdorysu. V úzkých uličkách a na náměstích středověkého jádra objevíte mnoho historických budov. Největší klenoty města jsou rozlehlé Náměstí zbraní, renesanční hodinová věž (Gradski Toranj), Náměstí osvobození (Trg Oslobodenja) na kterém stojí palác Pima, katedrála sv. Tryfona (nejznámější památka města, jsou zde ostatky tohoto mučedníka), palác rodiny Drago, Gurdićova bašta, palác Bizantiů (14. století) a Beskuců (19. století), kostel sv. Františka, kostel sv. Pavla (pochází ze 13. století, mezi válkami užíván jako sklad zbraní a ženské vězení), kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Lukáše. Za návštěvu stojí určitě i slavné Námořní muzeum, kde si můžete prohlídnout předměty z 15.–18. století, lodní modely, staré mapy a plány, části lodí, zbraně, portréty námořníků. Až budete usínat v kajutě své jachty, uvidíte před očima panorama, které vás obklopuje.

  Středa

  Čtvrtý den plavby se probudíte pod hradbami města a to vás znovu vláká do svého nitra, do malých uliček a překrásných náměstí. Snídaně v kavárně nebo na lodi pod hradbami budou patřit k těm mnoha zážitkům, na které nezapomenete. Kolem poledne opět připravíte loď k plavbě a vyrazíte kurs Tivat. Po cestě se můžete zastavit v nádherné restauraci na břehu Kotorského zálivu s názvem Čatoviča Mlini, která byla v letošním roce vyhlášena jako nejlepší restaurace v tomto regionu. Díky krásnému prostředí

  historického kamenného stavení, atmosféře starých časů a výborné kuchyní se stala oblíbeným výletním cílem místních i turistů z celé oblasti boky Kotorské. Vyhlášené jsou zdejší čerstvé rybí speciality, pokrmy z mušlí, různé saláty z mořských plodů, předkrmy z domácích sýrů a pršutu. Samozřejmě nechybí ani široká nabídka černohorských vín a dalších nápojů. K příjemnému venkovnímu posezení na břehu říčního ramene přispívá i klidná lokalita, bohatství vegetace a výhled na okolní horské masívy. Po skvělém obědě, ať již v restauraci na břehu či na lodi, uděláte ještě jednu zastávku u ostrůvku Gospa od Skrpjela se slavným benediktinským klášterem. Ostrov byl uměle vytvořen z kamenů, které sem nosili námořníci vděční za svůj návrat. Na stěnách kostela je 68 obrazů, mezi kterými jsou zlaté destičky. Věnovali je námořníci z vděčnosti za záchranu v nebezpečných situacích při dalekých plavbách.

  Poté naberete kurs Tivat. Po necelých třech hodinách plavby zálivem zakotvíte v nové marině Porto Montenegro. Rychle se rozvíjející město Tivat je ideálně položeno na březích Kotorského zálivu. Disponuje letištěm, přístavem s moderním zázemím. V marině kotví mnoho jachet a lodí slavných herců. Budete-li mít štěstí, je možné potkat zde herce Bruce Willise nebo Pierce Brosnana. Nábřeží s obchody a restauracemi je dlouho do noci otevřené. Tivat je velmi živé město. Místo bylo osídleno už v antických dobách, což dokazují archeologické nálezy pod mořskou hladinou. Ve středověku patřilo město bohatým námořnickým rodinám, které si zde stavěly sídla. Mezi místní zajímavosti patří kostel sv. Antonína a obranná věž rodiny Bućů s kaplí. Původní námořní přístav byl přestavěn na luxusní marinu Porto Montenegro. Na pobřeží Tivatské zátoky je mnoho krásných pláží – např. nedaleko průlivu Veritage, v blízkosti majáku se nachází pláž Opatovo (200 metrů dlouhá písečná pláž), u osady Donja Lastava se nachází asi kilometr dlouhá pláž s moly a malými písečnými místy, kamenitá a písečná pláž u mysu Seljanovo a písečná pláž Belane. Naproti městu leží několik ostrůvků, které se mohou pochlubit bohatou historií. Na ostrovu Prevlaka, kterému říkají Ostrov květin, jsou zříceniny kláštera sv. archanděla Michaela. Na ostrůvku Sveti Marco má letovisko francouzská organizace Club Mediterranée, je vystavěný ve stylu polynéské vesnice.

  Čtvrtek

  Pátý den plavby doporučujeme zahájit poněkud dříve. Čeká vás více jak 50 kilometrová plavba. Doporučíme proto vydatnou snídani a na moři pouze něco k zakousnutí. Cílem bude poloostrov Sv.Stefan. Přenádherné rybářské městečko Sveti Stefan vzniklo v 15. století na skalnatém poloostrově, spojeném s pevninou úzkou šíjí. Rybářskou vesnici zde vybudovalo 12 rodin rodu Pašroviců. Každá rodina zde měla domek se zásobami potravin, který sloužil jako úkryt v nebezpečných dobách. Kamenné domy byly obehnané hradbami. Celé město postavili z kořisti přepadené turecké galéry. Dnes zde stojí nejluxusnější černohorské letovisko, které navštěvují politici, sportovci i celebrity z celého světa. Tento ostrov stojí za obeplutí, je velmi fotogenický. Jsou zde krásné pláže, v létě ohraničené řetězy. Kotvit je možné na hloubce 8–12 metrů. Zde strávíte noc na kotvě. Koupání na pláži nebo na lodi vám zpestří plavbu. Večerní procházka po pobřeží slavného poloostrova bude příjemným zakončením dne. Z vyhlídek kolem lze pořídit krásné vzpomínkové fotografie.

  Pátek

  Šestý den plavby bývá poslední. Posádka je již sehraná natolik, že si užívá každého okamžiku stráveného na palubě. Plavba od ostrova Sv.Štefan do domovského přístavu v Baru trvá přibližně tři hodiny. Bar je především přístavní město. Krajina kolem Baru má dlouholetou tradici v pěstování oliv. V okolí města se se rozprostírají rozlehlé olivové háje. U vesnice Mirovica stojí údajně nejstarší olivovník na světě, starý 2 000 let. Podle tradice žádný z obyvatel Baru nesměl uzavřít sňatek, dokud nezasadil aspoň 10 olivovníků. Ve městě končí jediná černohorská železnice vedoucí z Podgorice a Bělehradu. Železnice je unikátní technické dílo, neboť její součástí je několik set tunelů a mostů překonávajících náročné přírodní překážky. Jsou zde dvě pláže: pláž Topolica (leží nedaleko přístavu) a Červená pláž (leží severně od města). Její jméno je odvozeno podle neobvyklé barvy písku a váže se k ní pověst o mořské víle Nereidě. Stari Bar (město duchů) je historickým předchůdcem Baru a určitě stojí za návštěvu! Najdete zde několik hezkých historických památek. Se zastávkami na moři a na přilehlých plážích budete kotvit v domovském přístavu kolem 18 hodiny. Ještě musíte dotankovat plnou nádrž a vyvázat loď u mola. Večerní procházka po nábřeží s mnoha restauracemi a bary zpečetí vaše pocity a dojmy z plavby.

  Sobota

  Jachta musí být předána do 9 hodin ráno.

 • Vybavení a služby

  Plachetnice Beneteau pro 6 osob. Délka 11,50 m, šířka 4 m. Vnitřní a venkovní posezení, lednice, kuchyňka, varná konvice.

 • Ubytování

  3 dvoulůžkové kabiny, 1 WC s umyvadlem, venkovní sprcha.

 • Stravování

  vlastní.

 • Poznámka

  Cena nezahrnuje: závěrečný úklid (povinný) - 140 EUR - platí se na konci plavby; pohonné hmoty - cca 150 EUR dle využitého paliva. Vratná kauce - 1.500 EUR.

 • Cena zahrnuje

  Pronájem plachetnice na 7 nocí, služby kapitána, přístavní poplatky.

 • Volitelné doplatky

  Cestovní pojištění včetně pojištění storna zájezdu, osoby do 18 let - 30 Kč/den, nad 18 let - 40 Kč/den.

Interaktivní mapa oblasti

Budvanská riviéra

Budva

Popis

Město Budva je starobylé město a zároveň také největší i nejlépe vybavené letovisko na černohorském přímoří. Leží v široké Budvanské zátoce, při Jadranské magistrále. Budva proslula svými rozsáhlými krásnými plážemi (hrubý i jemný písek, drobné oblázky). Je chráněna horskými masívy Lovćen a Paštrovići před nepříznivými vnitrozemskými vlivy, takže její podnebí je mírné a příjemné. Obzvlášť bohaté je zdejší rostlinstvo - středomořské i subtropické, jehož růst podporují bohaté srážky. Budva je známa mimořádně vysokou insolací, délkou slunečního svitu.
V Budvě se soustřeďuje živý sportovní, zábavní, společenský a kulturní život, a je hlavní středisko Budvanské riviéry. Hotelové komplexy, většinou téměř samostatná hotelová městečka jako je např. Slovenska plaža se nacházejí mimo staré město, za jeho hradbami, v těsné blízkosti moře.
Stará část Budvy se rozkládá na malém poloostrově. Původně to byl ostrov, který nánosy spojily pevninou. Nové město se postupně rozrůstalo za hradbami, mimo poloostrov. Jihovýchodně od Budvy je nevelký ostrov sv. Mikuláše (Sveti Nikola), vzdálený 0,7 nám. mil. V Budvě je přístav pro jachty (Marina Budva).

Ubytování
V letovisku Budva se nachází řada hotelů, apartmánů a jsou zde také možnosti ubytování v soukromí. Nejznámější komplexem je Slovenska Plaža. Slovenska Plaža je malým městečkem s vlastními uličkami, náměstími, nacházejí se zde obchody, restaurace, kavárny, bary. Slovenska Plaža nabízí hotelové i apartmánovým ubytování. Rozprostírá se v bezprostřední blízkosti moře. V létě se zde konají různé kulturní a zábavní akce, diskotéky i živá hudba.

Koupání
Jen málokterá oblast na celém východním Jadranu se může pochlubit takovým počtem nádherných pláží jako právě oblast budvanská. Není divu, že každoročně stoupá počet pláží vyznamenaných prestižním oceněním Modrá vlajka kvality.
Chloubou Budvy je pláž Slovanská pláž (Slovenska plaža), známá však u nás jen pod názvem Slovenská pláž. Táhne se v širokém oblouku v délce 1600 m od městského budvanského přístavu východním směrem. Její povrch tvoří příjemné oblázky. Je to v současnosti nejreprezentativnější černohorská pláž s celým komplexem hotelů různých typů a s celou škálou zařízení pro sport a zábavu. Vyniká bohatým rostlinstvem v okolí. Ze staré Budvy vede ke Slovenské pláži čtyřkilometrová promenádní cesta, pokračující dále k jihovýchodnímu letovisku Bečići (jezdí tu i ekologický vláček).
"Fajnšmekři" dávají přednost velmi malebné pláži Mogren, rozkládající se asi 150 m jižně od hotelového komplexu Avala. Vede k ní cesta vytesaná ve skále. Skládá se ze dvou částí, jež jsou spojeny tunelem ve skále. Je dlouhá asi 350 m, povrch má z hrubého písku. Skály jí tvoří malebný a romantický rámec. Na jejím okraji jsou zříceniny letohrádku šlechtické rodiny Zanovićů. Pláž, která je také nositelkou Modré vlajky kvality, odvozuje své jméno od italského mořeplavce Mogriniho, který se tu zachránil při ztroskotání.
Pláž Jaz na Mogren navazuje ze západní strany pláž Jaz, oblázková, zčásti písečná, dlouhá 1200 m. Je jednou ze tří největších černohorských pláží. Je využívána hlavně hosty ze zdejšího velkého kempu. Je rovněž složena ze dvou částí, jedna je naturistická. Pláž má bohatou vegetaci. Ještě na západ od Jazu se rozkládá 200 m dlouhá písečná pláž Trsteno, mnohými pokládaná z jednu z nejkrásnějších černohorských pláží.
Mezi Budvou a následujícím letoviskem Bečići je pláž Guvance, známější pod názvem Mala plaža. Je dlouhá jen 80 m a nachází se pod cestou spojující Budvu s Bečići. Tvoří ji jemný písek, na pláži i v moři. Pláž je obrácena k západu, takže nejpěknější koupání je na ní odpoledne, až do pozdních hodin. Na pláži je, jako téměř na všech budvanských plážích, možnost občerstvení.
Z budvanských pláží byly oceněny prestižní Modrou vlajkou kvality tyto pláže: "Blue Beach", "S&I Beach Life", "Escallera", "Mogren I" a "Tanga Beach". První tři jmenované se nacházejí v zátoce Jaz, jsou písečné a dá se k nim dostat odbočkou 500 m z Jadranské magistrály, západně od Budvy. O pláži Mogren jsme se již zmínili výše. Pláž "Tanga Beach" leží na mysu Zavala mezi Budvou a letoviskem Bečići.

Zábava
V Budvě se v průběhu turistické sezóny konají i mnohé lidové slavnosti, zábavní akce, maškarní plesy, slavnosti na moři i na plážích.
Budva, festival Píseň Středomoří Hlavní zábavní akcí v dubnu je Jarní noc v maskách (Prolječna noć pod maskama). Zjara se koná i mezinárodní taneční soutěž Mediteran Open. V květnu zažívá Budva karnevalový rej - Budvanský karneval (viz aktualita: Začátkem května se v Budvě bude konat velký mezinárodní turistický karneval). Nejprestižnější akcí je tradiční hudební festival "Píseň Středomoří" (Pjesma Mediterana). Koná se ve staré části Budvy a nabízí návštěvníkům populární hity i písně středomořského ladění za účasti světoznámých hvězd a souborů. Tato akce konaná v červnu trvá tři dny a zúčastňují se jí přední hvězdy a soubory tohoto žánru. Festival má i soutěžní část. Součástí je i módní přehlídka.
Večerní a noční život se soustřeďuje na hlavní promenádě (bary, kluby s nočním programem, diskotéky, herny, restaurace a další gastronomická zařízení, obchůdky, butiky aj. - vše žije až do noci). K pobavení slouží též různé pouťové atrakce (především pro děti), animační programy apod. Možnost zábavy je však i přímo v budvanských hotelech (taneční terasy, noční bary apod.).

Sport
Budva je jako hlavní letovisko velkým sportovním střediskem. Široké sportovní možnosti poskytují často přímo jednotlivé hotely a jejich sportovní areály. Je možné provozovat nejrůznější druhy sportů, jsou tu i četné příležitosti pro sledování velkých mezinárodních sportovních akcí. Na předním místě stojí vodní sporty.
Střediskem sportovního dění je Středomořské sportovní centrum (Mediteranski sportski centar) ve středu Budvy s víceúčelovou halou pro míčové hry a dalšími sportovními zařízeními. Na Slovenské pláži je velký tenisový komplex s četnými tenisovými kurty. U Slovenské pláže je fotbalový stadion Mogren. V městském přístavu je návštěvníkům k dispozici plavecký bazén a bazén pro vodní pólo. Služby jachtařům zajišťuje Marina Budva.
Potápěčské kluby poskytují jak výuku, tak i organizují zajímavé podmořské výlety. Velmi oblíbeným vodním sportem je i sportovní rybolov, přičemž za nejlepší rybolovné lokality se pokládají vody na vnější straně ostrova Sveti Nikola a vody u mysu Plantamon.
Na Slovenské pláži je možno hrát plážový fotbal (Beach Soccer), plážový volejbal, kuželky, bocciu, stolní tenis, půjčit si vodní skútr, projet se na vodních lyžích (je tu i vlek pro vodní lyžování - Aqua Ski Centrum), užít si různých plážových atrakcí a půjčit si sportovní vybavení.
V některých hotelech byla vybudována wellness-centra. V Budvě jsou i dětská sportovní hřiště.
Milovníci extrémních sportů mohou využít plošiny na Slovenské pláži k bungee-jumpingu. Paragliding lze provozovat na lokalitě Brajići.
Pro turisty bylo upraveno 12 stezek vedoucích převážně kopcovitým vnitrozemím k zajímavým kulturně historickým a přírodním cílům, k vyhlídkám apod.
Z mezinárodních sportovních akcí jsou nejpřitažlivější: mezinárodní tenisový turnaj Montenegro Open v září, Pohár osvobození (Cup Oslobodjenja) v boccie, Mezinárodní regata Montenegro Yacht Cup pro 70 účastníků, prestižní mezinárodní turnaj v plážovém fotbale Pro Beach Soccer YU Montenegro Cup (turnaj se koná na místním hřišti na Slovenské pláži), tradiční turnaj listu Večernje novosti v malé kopané, Mistrovství Srbska a Černé Hory ve volejbalu, Evropský turnaj ve sportovním rybolovu a další.

Kultura
Po celou letní sezónu je Budva dějištěm různých kulturních akcí (hudebních, filmových, divadelních, knižních aj.). Mnohé z nich se konají na otevřených scénách.
Budva proslula především svými tradičními letními festivaly, z nichž je nejznámější "Budva - město divadla" (Budva - Grad Teatar), který se koná od 1. července do 20. srpna. Je známý po celé Evropě. Do Budvy se na něj sjíždějí renomované divadelní soubory z Černé Hory, Srbska a dalších zemí. Konají se multimediální akce, divadelní a baletní představení, koncerty významných hudebních těles a sólistů; některé z nich v působivých sakrálních prostorách staré Budvy. Výtvarné umění bývá zastoupeno jak známými a uznávanými umělci, tak i nováčky. Tzv. Tržiště básníků soustřeďuje přední představitele knižní tvorby. Tato akce je spojena s udílením cen.
Kulturní nabídku Budvy doplňuje několik stálých místních muzeí, jako např. Archeologické muzeum (Arheološki muzej), Moderní galerie aj.

Historie a památky
Původně ilyrskou osadu osídlili ve 4. stol. př.n.l. Řekové, ale již v roce 168 př.n..l. se stala kořistí Římanů. Nazývala se Butua. Postupně se na tomto území střídalo panství Byzantinců, Saracénů, Nemanjićů, Balšićů, až se jej v polovině 15. stol. zmocnili na 350 let Benátčané. Ti vtiskli Budvě ráz středomořského města sevřeného hradbami, s kamennými jedno- až dvoupatrovými domy, s úzkými uličkami, průchody aj. V 16. stol. ji vypálili Turci, v 17 stol. ji těžce poškodilo zemětřesení. Z mocností usilujících o ovládnutí této části balkánského prostoru v 19. stol. se tu usadili na dobu přes 100 let Rakušané. Od roku 1918 pak sdílela Budva osudy jugoslávského státu. V roce 1979 utrpěla velké škody při zemětřesení. Úplně bylo zničeno 120 budov a komplex čtyř hotelů na Slovenské pláži, desítky dalších byly citelně poškozeny. Z těchto škod se Budva vzpamatovávala po léta.
Přestože Budva nevyniká jednotlivými památkami první kategorie, stále si zachovala zvláštní atmosféru starobylého historického města. Zvláštní kouzlo jí dávají mohutné hradby, jejichž část pochází již z předbenátského období, většina však byla budována za panství Benátek. Dnes je procházka po hradbách příjemným doplňkem prohlídky města. Dochovaly se i dvě impozantní městské brány - Pevninská brána (Kopnena vrata) a Mořská brána (Morska vrata).
Pro vlastní město jsou typické dlážděné uličky s kamennými domy a dominanta biskupského kostela sv. Jana (Sveti Ivan), původně z 8. až 9. stol., později mnohokrát přestavovaného. Jeho chloubou je několik italo-krétských ikon a obrazy benátské školy.
V jižním cípu staré Budvy stojí pevnost v podobě z doby panství Rakousko-Uherska. Nedaleký kostel sv. Trojice (Sveta Trojica) je typický pro stavby v této oblasti na začátku 19. stol.
Romantickou stavbou je opuštěný klášter a mariánský kostel Santa Maria in Punta (P. Maria Na mysu), stojící u hradeb v jihozápadním cípu starého města. Pochází původně z 8. stol., přestavěný byl ve 12. stol. a v dalších obdobích. Podrobněji tematický článek: Ochránkyně staré Budvy.
Nedaleko hradeb, blízko mariánského kostelíka Na mysu, stojí za vidění kostel sv. Sávy z 11. stol. Po zemětřesení v r. 1979 v něm byly objeveny fresky z 12. stol.

Výlety
- Budva je spojena promenádní cestou se sousedním letoviskem Bečići, je k dispozici i místní hromadná doprava.
- Za klidem a krásným koupáním se jezdí člunem na protilehlý nevelký ostrov Sv. Mikuláše (Sveti Nikola) porostlém bujnou vegetací. Místní jej nazývají "Havaj". Na ostrůvku je možno se občerstvit v několika pohostinských zařízeních. Mezi ostrůvkem a pevninou se rozkládá písečná lavice; v době odlivu tu dosahuje moře jen něco přes jeden metr. Návštěvník si může vybrat mezi třemi písčitými plážemi o celkové délce 840 m. Nejpěknější koupání je na jižní straně ostrova. Možnost koupání je i na skalnatých částech ostrova. Na ostrůvku lze navštívit i zříceniny kostelíka sv. Mikuláše.
- Klášter Podostrog se navštěvuje jako pěší výlet do vnitrozemí (3 km). Klášter se nachází v nadmořské výšce kolem 300 m. Je odtud krásný výhled na moře. Chodívá se k němu pěšky od Slovenské pláže údolím Malinské rijeky. Byl postaven na místě staršího kláštera v 18. stol. Těšil se přízni vladyky Petra II. Petroviće Njegoše. Klášter byl opevněn. Za prohlídku stojí fresky z 18. stol. v klášterním kostele.
- V blízkosti Podostrogu jsou zříceniny kláštera Stanjevići (zůstal jen kostel sv. Trojice), nedaleké kláštery Gradište a Podmaine byly při zemětřesení prakticky zničeny.
- Cetinje a Lovčen - 55 km
- Kotor - 28 km

Boka Kotorská

Doprava: AUTOBUSEM/LODÍ.

Půldenní výlet do nejjižnějšího fjordu v Evropě je jedinečnou příležitostí ke zhlédnutí přírodních krás tohoto zálivu a zároveň seznámení se s jeho historií, architekturou a kulturou. Výlet zahrnuje vyhlídkovou jízdu autobusem a plavbu lodí zálivem. Ve starém rybářském městečku Perast, které je nejlépe zachovalým barokním místem na Jadranu, mají hosté příležitost podívat se do katedrály Sv. Nikoly a na ostrově Gospa od Škrpjela podívat se do stejnojmeného kostela ze 17. století. Na stěnách a stropě kostela se nachází 68 maleb mistra Tripa Kokolje, který je jedním z nejznámějších černohorských barokních malířů.

Po ukončení plavby lodí přichází na řadu procházka starým městem Kotor, které je jakož i záliv pod ochranou UNESCA. V Kotoru můžete navštívit katedrálu Sv. Tripuna z 12. st., Námořní muzeum, mnohé měšťácké domy, náměstí a vychutnat si atmosféru jedinečného středověkého města. Ti vytrvalejší mají možnost vystoupit na hradby Kotoru, které jsou 4,5 km dlouhé, do 20m vysoké a místy i 15m široké.

V ceně: jízda autobusem, jízda lodí, prohlídka katedrály Sv. Nikoly, Gospa od Škrpjela, města Kotoru, katedrály Sv. Tripuna, Námořnického muzea, průvodce. Cena k dispozici na místě u delegáta.

Boka Kotorská


Montenegro tour

Doprava: AUTOBUSEM.

Každý Černohorec Vám poví: „Ten, který nebyl v Cetini, nebyl v Černé Hoře“! Proto si nenechte ujít jedinečnou příležitost podívat se do města, které má důležité místo v historii a kultuře Černé Hory. Máte zároveň možnost navštívit i historické památky: Cetinjský klášter, z kterého po celá stáletí vládli černohorští vladykové (králové). Dále palác krále Nikoly I, černohorského krále, který provdal své 4 dcery do evropských vládnoucích rodů. Dům Vlády, umělecké muzeum s rozsáhlou sbírkou maleb a historických ornamentů, ambasády, muzea atd.
Poté následuje projížďka kamennou částí, tzv. „kamenné moře“a návštěva Njeguša, nejznámější černohorské vesnice. Černohorská sága Petrovićů pochází z tohoto místa. Dnes jsou Njeguše místem kde se vyrábí černohorská gastronomická specialita – Njegušský pršut, sušená a uzená vepřová kýta.
Na tomto výletě máte možnost udělat si několik vzácných fotografií, protože se zastavíme na dvou nejhezčích černohorských vyhlídkách. Hosté mají možnost vidět z Brajićů celou Budvu, Bečići a Sv. Stefan. Z Njegušů uvidíte celou Boku Kotorskou.
Poslední zastávka výletu je město Kotor, které patří pod ochranu UNESCO. Budete mít příležitost navštívit katedrálu Sv. Tripuna, Námořní muzeum, podívat se na měšťanské domy, náměstí a vychutnat si úžasnou atmosféru středověkého města.

V ceně: jízda autobusem, prohlídka paláce Krále Nikoly, kláštera Sv. Petra Cetinjského, města kotor, katedrály Sv. Tripuna, Námořnického muzea, degustaci domácích specialit, průvodce. Cena k dispozici u delegáta v místě vašeho pobytu.

Klášter v Cetinje

Skadarské jezero - jedinečné hnízdiště pelikánů

Doprava: AUTOBUSEM.

Skadarské jezero - poslední místo kde hnízdí pelikáni a největší ptačí rezervace v Evropě. Je to jeden z posledních sladkovodních močálů na Mediteráně. Největší jezero na Balkáně. Jedna z největších přírodních a historických atrakcí Černé Hory. Všechny tyto superlatívy patří Skadarskému jezeru. Toto jezero bylo označeno jako národní park a nemůžete si nechat ujít příležitost k návštěvě. Žije tu 264 druhů ptáku, 48 druhů ryb, je tu 30 podvodních pramenů „oka“, hodně ostrovků, rybářských městeček a klášterů.

Během výletu máte možnost podívat se do dvou městeček, která jsou propojena lodní dopravou jen pro Vás. To jsou: Rijeka Crnojevića, někdejší hlavní město středověké černohorské republiky a Virpazar, město ostrov. Cesty lodí se musíte zůčastnit protože jiná cesta tudy nevede. Všechno ostatní je podle Vaší nálady a představivosti. Můžete se koupat v jezeře, trhat lekníny a sbírat kaštany, ochutnat místní speciality anebo se jen tak povalovat v chládku. Během výletu jsou i dvě foto-přestávky na dvou vyhlídkách: Brajići, vyhlídka na Budvanskou rivieru a Zastávka nad Sv. Stefanem.

Orientační cena: cca 46 EUR/os. Cena zahrnuje: dopravu autobusem, jízdu lodí po Skadarském jezeře, degustaci místních specialit - fíky, med a šišky, osvěžující nápoj na lodi, průvodce. Výlet je možno zakoupit v místě pobytu. Organizátorem výletu není cestovní kancelář VÍTKOVICE TOURS. Pořádání výletu negarantujeme.


Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Vítkovice tours, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

* Povinné údaje

Nejčastěji hledáte

 • 1

  Dovolená s programem

  Nevíte co vymyslet za zábavu vašim dětem na dovolené? Přenechejte to našim zkušeným animátorům a navštivte naše Neptun kluby na Jadranu. Naše tipy ZDE

 • 2

  Dovolená ve dvou

  Chcete strávit společné a příjemné chvíle na dovolené ve dvou a zapomenout na celoroční stress? Naše tipy naleznete ZDE

 • 3

  Rodinná dovolená s dětmi

  Dovolenou s dětmi můžete strávit ve vybavených resortech se zázemím, bazény, dětskými koutky a hlavně s bonusy v podobě Dětí zdarma. Naše tipy ZDE