Interaktivní mapa oblasti
Severní Dalmácie
Zadar
Město (80 tis. obyv.) a přístav, hlavní středisko Severní Dalmácie. Zadar leží při Jadranské magistrále. Letiště Zemunik. Železnice Záhřeb - Knin - Zadar. Významný trajektový přístav, mj. i hlavní východisko trajektů i lodí do italské Ancony; též centrální východisko plaveb na Severodalmatské ostrovy (lodě i trajekty),Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.
Dnešní Zadar nese výrazné znaky římského urbanistického řešení (pravidelná síť ulic s cardem a decumanem, fórum). Bohaté antické památky odhaleny teprve bombardováním města za druhé světové války (základy templu, římské sloupy baziliky, domy na fóru aj.). Část akvaduktu mimo město.
Historie
Nejcennější památkou je předrománský patrový kostel sv. Donáta (Sveti Donat) z 9. stol., nejvýznamnější a nejmonumentálnější stavba této epochy ve východním přímoří, pravděpodobně inspirovaná kaplí Karla Velikého v Cáchách. Je 27 metrů vysoký, v patře matroneum, stojí na někdejším římském fóru. Zde se také nachází románský kostel P. Marie (Sveta Marija), součást někdejšího kláštera benediktinek. Za druhé světové války byl kostel těžce poškozen, klášter zničen. Na jeho místě postaveny prostory nové, odpovídající duchu původní stavby. V nich jedinečná Stálá výstava sakrálního umění.
Zajímavosti
Zadar má jednu novou velkou atrakci - "Mořské varhany", kterou lze najít na nedávno upraveném nábřeží v nejzápadnější části starého města (Morske orgulje). Na stejném místě se nachází i světelná instalace "Pozdrav slunci" (Pozdrav suncu), jejíž efekty jsou k vidění pouze za tmy.Mořské varhany vydávají alespoň při menším vlnobití libozvučné tóny. Inspirací byl přírodní jev, zvuky, které se v blízkosti Zadaru za určitých přírodních podmínek, tj. při alespoň menším vlnobití, ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží.
Pozdrav Slunci má tvar velkého kruhu o průměru 22 metrů, který je zapuštěn do kamenné dlažby nově upraveného nábřeží. Skládá se ze 300 vícevrstvých skleněných desek, pod nimiž jsou umístěny fotovoltaické solární moduly. Po západu slunce se rozsvítí všechny zabudované světelné prvky a podle nastaveného programu se uskutečňuje čarovná světelná hra s barevnými efekty.
Ubytování
Zařízení pro cestovní ruch jsou v Zadaru soustředěna především v letovisku na severním předměstí zvaném Borik (též Puntamika). Letovisko má starou lázeňskou tradici, je krásně upraveno, má bohatou vzrostlou vegetaci. Spojení veřejnou dopravou se Zadarem. Jižně od Zadaru se rozkládá další letovisko, mladší a menší Kolovare, s pěknými plážemi a dobrými sportovními a zábavními možnostmi.
Koupání
V Boriku jsou pláže oblázkové, přírodní kamenité, částečně hrubý písek. Pláže lemuje je řidší borový les. K pobavení dětí i dospělých slouží tobogan a další plážové atrakce. Pláž Borik byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou
Sport
Zadar má dobré podmínky pro sportování, především pro vodní sporty: jachting (Marina Tankerkomerc Zadar), windsurfing, potápění (potápěčské kluby), podmořský rybolov a vodní lyžování), dále pro míčové hry (tenisem počínaje a plážovým volejbalem konče). Velké moderní městské sportovní centrum Višnjik disponuje velkým krytým plaveckým bazénem, basketbalovou halou, řadou další hřišť a tenisových kurtů. Rekreační sportovní terény jsou v těch částech města, kde jsou soustředěna ubytovací zařízení: Borik a Puntamika.
Kultura
- Hudební festival se starou tradicí Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu) s koncerty klasické hudby se koná v předrománském kostele sv. Donáta.
- Festivaly divadelní tvorby Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto) a Festival nového divadla (Festival novog kazališta) představují reprezentativní výběr kvalitních divadelních představení
- Festival pouliční kultury "KalelargArt" se koná vždy poslední tři dny v červenci - historické centrum ovládnou pouliční umělci, žongléři, akrobati, kouzelníci, hudebníci a herci.
Výlety
- starochorvatský Nin - 16 km severně
- Vranské jezero - 30 km, kde jsou výborné podmínky pro rybáře.
- trajektem do Preka na ostrov Ugljan, zde výlet k pevnosti sv. Michala (Sveti Mihovil), krásný výhled po celé Severní Dalmácii
- výlet lodí národního parku Kornati nebo do chráněné krajinné oblasti zátoky Telašćica na ostrově Dugi otok
- Obrovac s kaňonem Zrmanji - 48 km
- národní park Krka - 87 km
- národní park Paklenica - 40 km
••• OBECNÉ INFORMACE K VÝLETŮM •••
Výlety pořádá místní cestovní kancelář, TRAVEL FAMILY je pouze jejich zprostředkovatelem a nenese žádnou odpovědnost za případné změny a eventuelní reklamace při nedodržení příslušných služeb. Program a ceny výletů se mohou během sezóny měnit! Aktuální nabídka výletů vč. platných cen bude představena po příjezdu do destinace. Uskutečnění výletů je závislé na zájmu účastníků, na místních, ale i na klimatických podmínkách a ne vždy se uskuteční v plném rozsahu. TRAVEL FAMILY v žádném případě nemůže garantovat uskutečnění nabízených výletů.
Upozornění: Ve svém vlastním zájmu nekupujte výlety na pláži, nemáte záruku vrácení peněz pokud se výlet neuskuteční.
KRKA
Po krajinné stránce je řeka Krka nejkrásnější a nejpozoruhodnější řekou v této části jadranského přímoří. Tok Krky je dlouhý 73 km. Řeka teče málo osídlenou krasovou krajinou, probíjí si cestu četnými soutěskami ve vápencích, spadá přes překážky mnoha peřejemi, kaskádami a vodopády. Je to vodnatá řeka; kromě povrchových přítoků má i podzemní zdroje. Osm kikometrů za Visovcem následují poslední, ale nejkrásnější vodopády na Krce, tzv. Skradinské vodopády (Skradinski buk), u nás také známé jen jako vodopády řeky Krky. Padají přes 17 teras; zejména začátkem léta jsou obzvlášť mohutné, ale vždycky představují jedinečnou podívanou. Počítají se mezi nejkrásnější krasové vodopády v Evropě.
Část Krky od Kninu až do Skradinu byla v r. 1985 prohlášedna národním parkem (110 km2). Do národního parku vede pět vchodů (ulaz): Skradin (otevřeno 9 - 16 hod.), Lozovac (9 - 16 hod.), Roški slap, Burnum a Kistanje. Nejpoužívanější jsou první dva. Z přístaviště nad Skradinskými vodopády (vstup Lozovac) jezdí lodní výlety jednak k ostrůvku Visovac, jednak z Visovce pokračují ještě dále k Rošskému vodopádu.
Přístup ke Skradinskému vodopádu je jednak po silnici ze Šibeniku, z dálnice (exit Skradin) nebo po silnici z Kninu. Návštěvník může zvolit mezi dvěma možnými vstupy: Skradinski buk a Lozovac. Při použití vchodu Skradinski buk je třeba dojet do Skradinu, zde zaparkovat na velkém parkovišti a nastoupit na loď Správy národního parku, která převáží turisty proti proudu řeky Krky do přístaviště pod Skradinským vodopádem (směrem tam v každou celou hodinu, zpět vždy v půl). Tato 25 minut dlouhá plavba je v ceně vstupného do národního parku. Vstupenky se kupují až v pokladně pod Skradinským vodopádem, v blízkosti zmíněného přístaviště. Návštěvníci pak stoupají po cestě i po schodech podél řeky a z četných vyhlídek mohou obdivovat kaskády. Dojdou až do jejich vrcholové části, kde jsou k vidění vodní mlýny s etnografickou sbírkou. Prohlídka je též v ceně vstupného. Vstup Lozovac leží nad Skradinským vodopádem. V červenci a v sprnu převážejí autobusy Správy národního parku turisty zdarma od parkoviště dolů k vodopádu. Návštěvníci pak postupují při prohlídce opačným směrem, po proudu řeky.
Příroda národního parku je bohatá, a to především díky vlivu Jadranu, který zasahuje a ovlivňuje podnebí hluboko do údolí Krky. Druhové bohatství zdejší flóry je značné - 220 druhů rostlin, převážně přímořských. Též mezi odborníky-ornitology je povodí Krky známé jako zvlášť cenná lokalita.
Doprava: VLASTNÍ
NP KORNATI III.
Trvání výletu cca 10 hod., z toho 5 hodin panoramatické plavby a 5 hodin na relaxaci a koupání. V ceně snídaně a oběd.
Doprava: LODÍ
NP KRKA IV.
Autobusový výlet do Národního parku Krka, oblasti chráněné a nedotčené přírody podél nejkrásnější části řeky Krky. Krka se sedmi vodopády je klenotem mezi řekami chorvatského krasu. Program zahrnuje: půjčovnu lodi, průvodce, lehký oběd a nealkoholické nápoje. Délka trvání cca 10 hodin.
Doprava: AUTOBUSEM
ZADAR
Samotné centrum Zadaru je jedna velká památka. V jeho uličkách a na náměstích po staletí pulsuje čilý ruch života a kultury. Pozůstatky antiky a renesance jsou v Zadaru viditelné na každém kroku. Minout byste rozhodně neměli kostel sv. Donáta. Pochází totiž už z 9. století a je to to nejcennější, co v celém Chorvatsku z předrománské doby naleznete. Další majestátní památkou je také tzv. Pevninská brána – Porta Terraferma (chorvatsky Kopnena vrata). Jedná se o renesanční stavbu, kdysi součást opevnění Zadaru.
Tisíce turistů přivádí dnes do Zadaru nejen historické památky, ale v poslední době také kouzelný projekt "Mořské varhany". Jsou instalovány přímo ve starém městě, jedná se o zvláštní hudební instrument, na který hrají vlny, příliv a odliv moře. Jsou zabudovány do stupňovitě upravené pobřežní zdi a jejich malebný zvuk se line z jednotlivých otvorů. Je tu tak vytvořeno široké schodiště, po němž lze sejít až k mořské hladině, na jehož schodech lze posedět a zaposlouchat se do libozvučných tónů. Hned vedle varhan se nachází druhá zajímavost, a to Pozdrav Slunci, což je vizuální projekt, pracující se světlem a barvami. Po západu slunce nastává v tomto kruhu čarovná světelná hra s barevnými efekty. Každoročně na konci července či srpna, za noci plného měsíce, mají Zadařané a jejich hosté možnost užívat si dalmatskou hudbu a jídlo. Restaurace (chorvatsky „konobe“), často otevřené jen pro tuto noc, servírují domácí tradiční jídla z čerstvých ryb, mušlí, domácího sýra a všeho dalšího, co příroda v okolí Zadaru poskytuje. Veřejné osvětlení záměrně celou noc nefunguje. Město je osvětlené jen svíčkami a pochodněmi.
Doprava: VLASTNÍ