Ostrov Rab
Městečko a přístav na západním pobřeží stejnojmenného ostrova, správní středisko ostrova a jedno z nejoblíbenějších letovisek na severním chorvatském Jadranu. Stará historická část města Ráb leží na malém poloostrově zakončeném mysem Kaldanac (Rt Kaldanac), nová část se rozprostírá jednak směrem k závěru zátoky Sveta Fumija (předměstí Palit), jednak východním směrem, takže jeho předměstí vlastně splývá s malými letovisky Banjol a Barbat v jednu velkou rekreační zónu.
Historie
První jméno dali původní osadě ilyrští Liburnové, a to Arb, tj. zelený, zalesněný. Římané si je upravili na Arba a založili zde municipium tohoto jména, opevněnou základnu svého loďstva. Benátčané silně ovlivnili stavební ráz i celý vzhled městečka, které dnes patří k nejzachovalejším středověkým sídlům z doby benátského panství v oblasti Kvarneru. Ráb je vlastně starobylá městská rezervace, avšak plná soudobého života. V druhé polovině 19. stol. díky přírodním podmínkám získal status klimatických přímořských lázní a začal postupně budovat služby rozmáhajícímu se cizineckému ruchu.
Koupání
Těsně u městečka Ráb je původní městská pláž (oblázky, kameny, skaliska). Od samého vzniku zdejších lázní se jezdí čluny na protáhlý poloostrov Frkanj, který proti městečku uzavírá zátoku Sveta Fumija. Je však možno na něj dojít i procházkou. Část pláže je tu naturistická. Rodiny s dětmi dávají přednost koupání v mělkém moři v sousedním letovisku Banjol, v zátokách Padova (Padova I. - III.). Sportovněji založení hosté chodí rádi na pláž v letovisku Suha Punta, která je kamenitá a s vybetonovanými plochami, které místy přecházejí v oblázkovou až písčitou pláž (5 km z Rábu), kam lze jet i člunem. Čluny se jezdí i do dalších zátok na západ od letoviska Suha Punta. Je tam i další naturistická pláž (Kandarola).
Sport
Ráb je zaměřen především na sportovní aktivity na moři a v moři - jachting, vodní lyžování, podmořský rybolov, potápění (vyhledávané lokality jsou útes Macinj na západě ostrova Goli otok, Punta Kalifronta či mys Kostača na ostrově Grgur) apod. Pro windsurfing jsou nejlepší podmínky v Barbatském průlivu (Barbatski kanal). Lze hrát tenis, volejbal, minigolf, kuželky. Pro cyklistiku a pěší turistiku jsou tu vybudovány značené stezky.
Kultura
Zvláštností Rábu je ulice Střední (Srednja), jedna z jeho hlavních ulic, lépe řečeno uliček. Je to velmi rušná tepna s mnoha uměleckými galeriemi a s letní výstavou pod širým nebem. Lze zde vidět a koupit obrazy a jiná výtvarná díla umělců známých i neznámých, naivních umělců aj. Velkou zábavní akcí je slavnost "Rapska fjera", která se koná po tři dny koncem července (25.-27.7.). Evokuje návrat do středověku starých řemesel, která zde v uličkách Rábu provozují desítky řemeslníků, oblečených do historických krojů; razí zde mince, pečou naložené ryby, barví hedvábí, zhotovují keramiku, pracují se dřevem, kamenem a kovem. Nechybí žongléři, hudebníci atd. Slavnostní zahájení slavností je vždy 25.7. na svátek sv. Jakuba
Výlety
- Oblíbená vycházka do úpravného letoviska Suha Punta (5 km) s koupáním. Letovisko patří do rábské turistické aglomerace. Pěkné koupání na kamenných a oblázkových plážích, hřiště na tenis, volejbal, kuželníky, dobré podmínky pro vodní sporty. V blízkosti jihozápadním směrem dvě zátoky - Gožinka a Cifnata s příjemnými plážemi.
- Člunem na koupání do vzdálenějších zátok.
- Výlet do Loparu 14 km
- Výlet do letoviska Supetarska Draga 11 km
- Výlet do Kamporu a sousední lesní rezervace Dundo na poloostrově Kalifront 11 km
- Výlet na nejvyšší vrch ostrova Kamenjak (410 m)
Lopar
Obec při stejnojmenné zátoce na severním pobřeží ostrova Rábu (1200 obyvatel). Leží 14 km severně od městečka Rábu. Úrodné zázemí se využívá k zemědělství. Jméno má Lopar podle kostela Sancta Maria Neopari ze 14. stol.
Historie
Podle jedné verze pověsti odtud pocházel zakladatel republiky San Marino, kameník Marin (Marinus Bizza), který uprchl z ostrova při Diokleciánově pronásledování křesťanů začátkem 4. stol. V člunu prý přeplul moře a usadil se jako poustevník na skalním ostrohu Monte Titano. Podle něj pak bylo nazváno město, které zde vzniklo.
Koupání
Hlavní loparské koupaliště není v zátoce Lopar, ale v sousední zátoce Crnika na východní straně obce. Zde je poměrně široká, 1,5 km dlouhá proslulá písečná Rajská pláž (Rajska plaža) s velmi povlovným vstupem do moře (tobogan, skluzavky). Moře je mělké až velmi daleko od břehu. Ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi, bezpečné koupání pro malé děti i dospělé neplavce. V části borový les. Přestože je pláž veliká, v nejvyšší sezóně bývá přeplněna. Ale v okolí je ještě několik menších písečných pláží s mělkým mořem, ale i kamenitých pláží do vzdálenosti do 2 km.
Sport
Rekreační pobyt je zaměřen především na koupání. V letovisku San Marino, které leží v severní části zátoky Crnika, jsou dobré podmínky pro potápění (škola), windsurfing, jachting (tematický článek: Návrh dvou tras pro jachting v oblasti Kvarnerských ostrovů) a další vodní sporty (vodní skútry). Z míčových her např. plážový volejbal, tenis. Paragliding. Cyklistika (podrobněji tematický článek: Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru).
V lednu 2008 bylo zavedeno celoroční trajektové spojení s ostrovem Krkem z Loparu do přístavu Valbiska na Krku.
Výlety
- výlet do Rábu 14 km
- výlet do letoviska Supetarska Draga 6 km
- výlet lodí na ostrov Grgur k někdejšímu jugoslávskému koncentračnímu táboru za Titovy éry (pobočka hlavního tábora na ostrově Goli).