Ostrov Pag
PAG
Největší město a přístav na stejnojmenném ostrově (2 500 obyv.)a jeho administrativní středisko. Město Pag leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Pag, u stejnojmenného zálivu (Paški zaljev), který postupně směrem na jihovýchod přechází v mělké slané jezero (Paška solila).
Historie a památky
Koncem středověku utrpěl Pag v bojích se Zadarem obrovské ztráty. Obyvatelé se shodli, že nebudou opravovat staré zničené město, ale vybudují na sousední lokalitě město nové. Byl to počin ve své době a v této oblasti neobvyklý a progresivní. Pag začal od r.1443 stavět podle svých v té době velmi moderních plánů největší gotický sochař stavitel v přímoří Juraj Dalmatinac. Město se začalo budovat jako gotické, ale během výstavby přibývalo renesančních prvků. Síť pravidelných rovnoběžných ulic protínaly kolmice druhých komunikací, náměstí tvořily pravidelné obdélníky nebo čtverc
Speciality
Pažský sýr (paški sir), žádaný v celém Chorvatsku, uchovává se zabalené v utěrce navlhčené olejem, kvalitní bílé víno žutica, med (jako specialita i med ze snůšky ze šalvěje lékařské). Velmi žádané je pro svou kvalitu maso ze zdejších jehňat a ovcí, pasoucích se po celý rok pod širým nebem na pastvinách, kde jsou rostliny v důsledku vypařování mořské vody prosyceny solemi a dodávají masu specifickou chuť. Zdejší krajky šité jehlou a tenkou nití si získali proslulost (pažská krajka - paška čipka). Pag je jedním ze tří hlavních krajkářských center v Chorvatsku. Chorvatské krajkářství patří od roku 2009 mezi Chorvatské památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Koupání
V rozsáhlém pažském zálivu je na 26 pláží, malých i větších, převážně z menších oblázků či hrubého písku. Vyznačují se jednou zvláštnosti: jsou tu - s ohledem na slunce - pláže vhodné pro dopolední koupání (na severu zálivu), a to: Bašaca, Kotica, V.Bok a Mali Bok, Bele stene, Punta Mikula. Pláže na západní straně zálivu, vhodné pro odpolední koupání, jsou: Vodice, Triglave, Bošana, Dubrava, Janječa vode. Nejoblíbenější naturistické pláže jsou např. Sv.Duh, Sv.Marko, Malin, zátoka Veli zaton aj. Přímo ve městě je krásná dlouhá oblázková pláž Prosika (též městská pláž, gradska plaža). Svým pozvolným přístupem do moře vhodná i pro děti. Je zde řada pohostinských zařízení a možností pro sport i zábavu (plážový volejbal, šlapadla, skútry aj.). Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou.
Kultura
Na hlavním náměstí se v létě často konají národopisná představení, předvádějí se pažské tance v krásných krojích (doprovázejí je zdejší dudy). Koncerty klasické hudby v rámci Festival Pažské léto (Paško ljeto), který založil chorvatský pianista Lovro Pogorelić v r. 1999, se odehrávají v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). U turistů jsou oblíbené karnevaly, zejména ten letní koncem července, který je jeden z nejstarších letních karnevalů v přímoří. Velká mariánská pouť a slavnosti se koná 15.8.
Výlety
- na kopec sv.Jiří (Vrh sv.Jurja) - 40 min. severně od města, pěkný výhled
- Sv. Duh - příjemné pláže (částečně využívané naturisty), písčité dno. Prameny pitné vody na pláži. Po moři 5,5 nám.míle, autem 15 km (odbočka ze silnice 1 km za obcí Kolan), severozápadně od Pagu.
- osada Caska - 7 nám.mil nebo autem 3 km od Novalje, v blízkosti pozůstatky zatopené římské Cissy
- Novalja - 21 km
- Šimuni - 13 km, krásná pláž se stínem borovic, přístav pro jachty, kemp.
- ornitologická rezervace Velo Blato - 10 km jihovýchodně.
- výlet na nejvyšší vrch ostrova Pag, Sveti Vid (348 m), severozápadně od města (nejlépe od lokality Dubrava, ukazatel).
- Šestakovci, skupina útesů na severní straně ostrova, krásná pláž se stínem, velmi dobré možnosti rybolovu - 6 nám.mil východně.
Novalja
NOVALJA
Velká zemědělská a rybářská obec a přístav (2 000 obyv.) ve stejnojmenné zátoce na jihozápadním pobřeží ostrova Pagu. Novalja leží při hlavní ostrovní komunikaci, 7 km od trajektu v Žigljenu.
Historie a památky
V blízkosti Novalje stálo římské město Cissa. Římská Novalia byla jižním přístavem města Cissy. Zachovaly se pozůstatky plastik a nápisů. Raritou obce je starý římský podzemní vodovod, kterému se tu místně říká Talijanova buža (Italova díra). Římané jej vytesali ve skále v 1.stol.n.l. Byl dlouhý 1042 m o průměru cca 60 cm. Vodovod zásoboval pitnou vodou obec a voda z něj sloužila i všem řemeslníkům v obci; používalo se jí i k zásobování lodí vodou. Koncem antiky ztratil vodovod svou funkci a úplně se na něj zapomnělo. Znovuobjeven byl až v 19.stol., začátkem 20.stol byl dokonce několikrát v provozu. Dnes je turistickou zajímavostí a může se vidět v délce 150 m.
Koupání
Z okolních pláží je nejatraktivější pláž Zrće (3 km jihovýchodně, v Pašském zálivu). Tato rozlehlá pláž z drobných oblázků s pozvolným vstupem do moře se pokládá za jednu z nejpůvabnějších na Jadranu. Je navštěvována tisíci rekreanty i jako středisko zábavy a rekreačního sportu (viz Zábava). V sousední zátoce se nachází pláž Caska (písek, oblázky).
Severně od Novalje (2 km), v zálivu Stara Novalja, leží pláž Planjka-Trinčel z jemného písku. Dno se pomalu svažuje, a proto je velmi vhodná pro rodiny s dětmi. Vegetace dosahuje až k pláži. Je velmi dobře vybavena (pohostinské podniky, sportovní možnosti). Nejblížší je populární pláž Straško se stejnojmenným kempem (1 km jižně od Novalje). Je dlouhá 1,5 km, oblázková, s písečným dnem, obklopená borovým lesem. Kemp poskytuje výborné možnosti pro sportování.