Interaktivní mapa oblasti
Severní Dalmácie
Petrčane
Petrčane
Obec ležící v zátoce Petrčane v Zadarském průlivu. Tato rybářská a zemědělská obec má kolem 600 obyvatel. Petrčane leží mezi Zadarem a Ninem. Je to velmi oblíbené letovisko, a to především díky velkému rekreačnímu komplexu Punta Skala.
Památky
Za navštívení stojí kostel sv. Bartoloměje z 12. století, který se nachází jihovýchodně od obce.
Koupání
U Petrčane najdeme přírodně kamenité pláže nebo pláže tvořené z malých oblázků, které jsou vhodné pro děti. Jsou zde i betonové plošiny na slunění. Kolem pláží roste borový háj.
Sport
Jsou zde ideální podmínky pro vodní sporty. Dále si zde můžete vyzkoušet zahrát tenis, minigolf nebo plážový volejbal.
Zábava
V Petrčane se pořádají časté společenské a zábavní akce. Můžete zde navštívit taneční terasu nebo diskoklub.
Ubytování
Ubytování je možno v některém z krásných hotelů nebo v přilehlých apartmánech.
Výlety
Na výlet se můžete vydat do městečka Zaton, vzdáleného 3 km nebo do dalších měst jako jsou Nin nebo Zadar. Dále je zde možno využít člunů a vyjet si na přilehlé ostrovy.
••• OBECNÉ INFORMACE K VÝLETŮM •••
Výlety pořádá místní cestovní kancelář, TRAVEL FAMILY je pouze jejich zprostředkovatelem a nenese žádnou odpovědnost za případné změny a eventuelní reklamace při nedodržení příslušných služeb. Program a ceny výletů se mohou během sezóny měnit! Aktuální nabídka výletů vč. platných cen bude představena po příjezdu do destinace. Uskutečnění výletů je závislé na zájmu účastníků, na místních, ale i na klimatických podmínkách a ne vždy se uskuteční v plném rozsahu. TRAVEL FAMILY v žádném případě nemůže garantovat uskutečnění nabízených výletů.
Upozornění: Ve svém vlastním zájmu nekupujte výlety na pláži, nemáte záruku vrácení peněz pokud se výlet neuskuteční.
KRKA
Po krajinné stránce je řeka Krka nejkrásnější a nejpozoruhodnější řekou v této části jadranského přímoří. Tok Krky je dlouhý 73 km. Řeka teče málo osídlenou krasovou krajinou, probíjí si cestu četnými soutěskami ve vápencích, spadá přes překážky mnoha peřejemi, kaskádami a vodopády. Je to vodnatá řeka; kromě povrchových přítoků má i podzemní zdroje. Osm kikometrů za Visovcem následují poslední, ale nejkrásnější vodopády na Krce, tzv. Skradinské vodopády (Skradinski buk), u nás také známé jen jako vodopády řeky Krky. Padají přes 17 teras; zejména začátkem léta jsou obzvlášť mohutné, ale vždycky představují jedinečnou podívanou. Počítají se mezi nejkrásnější krasové vodopády v Evropě.
Část Krky od Kninu až do Skradinu byla v r. 1985 prohlášedna národním parkem (110 km2). Do národního parku vede pět vchodů (ulaz): Skradin (otevřeno 9 - 16 hod.), Lozovac (9 - 16 hod.), Roški slap, Burnum a Kistanje. Nejpoužívanější jsou první dva. Z přístaviště nad Skradinskými vodopády (vstup Lozovac) jezdí lodní výlety jednak k ostrůvku Visovac, jednak z Visovce pokračují ještě dále k Rošskému vodopádu.
Přístup ke Skradinskému vodopádu je jednak po silnici ze Šibeniku, z dálnice (exit Skradin) nebo po silnici z Kninu. Návštěvník může zvolit mezi dvěma možnými vstupy: Skradinski buk a Lozovac. Při použití vchodu Skradinski buk je třeba dojet do Skradinu, zde zaparkovat na velkém parkovišti a nastoupit na loď Správy národního parku, která převáží turisty proti proudu řeky Krky do přístaviště pod Skradinským vodopádem (směrem tam v každou celou hodinu, zpět vždy v půl). Tato 25 minut dlouhá plavba je v ceně vstupného do národního parku. Vstupenky se kupují až v pokladně pod Skradinským vodopádem, v blízkosti zmíněného přístaviště. Návštěvníci pak stoupají po cestě i po schodech podél řeky a z četných vyhlídek mohou obdivovat kaskády. Dojdou až do jejich vrcholové části, kde jsou k vidění vodní mlýny s etnografickou sbírkou. Prohlídka je též v ceně vstupného. Vstup Lozovac leží nad Skradinským vodopádem. V červenci a v sprnu převážejí autobusy Správy národního parku turisty zdarma od parkoviště dolů k vodopádu. Návštěvníci pak postupují při prohlídce opačným směrem, po proudu řeky.
Příroda národního parku je bohatá, a to především díky vlivu Jadranu, který zasahuje a ovlivňuje podnebí hluboko do údolí Krky. Druhové bohatství zdejší flóry je značné - 220 druhů rostlin, převážně přímořských. Též mezi odborníky-ornitology je povodí Krky známé jako zvlášť cenná lokalita.
Doprava: VLASTNÍ
NP KORNATI III.
Trvání výletu cca 10 hod., z toho 5 hodin panoramatické plavby a 5 hodin na relaxaci a koupání. V ceně snídaně a oběd.
Doprava: LODÍ
NP KRKA IV.
Autobusový výlet do Národního parku Krka, oblasti chráněné a nedotčené přírody podél nejkrásnější části řeky Krky. Krka se sedmi vodopády je klenotem mezi řekami chorvatského krasu. Program zahrnuje: půjčovnu lodi, průvodce, lehký oběd a nealkoholické nápoje. Délka trvání cca 10 hodin.
Doprava: AUTOBUSEM
ZADAR
Samotné centrum Zadaru je jedna velká památka. V jeho uličkách a na náměstích po staletí pulsuje čilý ruch života a kultury. Pozůstatky antiky a renesance jsou v Zadaru viditelné na každém kroku. Minout byste rozhodně neměli kostel sv. Donáta. Pochází totiž už z 9. století a je to to nejcennější, co v celém Chorvatsku z předrománské doby naleznete. Další majestátní památkou je také tzv. Pevninská brána – Porta Terraferma (chorvatsky Kopnena vrata). Jedná se o renesanční stavbu, kdysi součást opevnění Zadaru.
Tisíce turistů přivádí dnes do Zadaru nejen historické památky, ale v poslední době také kouzelný projekt "Mořské varhany". Jsou instalovány přímo ve starém městě, jedná se o zvláštní hudební instrument, na který hrají vlny, příliv a odliv moře. Jsou zabudovány do stupňovitě upravené pobřežní zdi a jejich malebný zvuk se line z jednotlivých otvorů. Je tu tak vytvořeno široké schodiště, po němž lze sejít až k mořské hladině, na jehož schodech lze posedět a zaposlouchat se do libozvučných tónů. Hned vedle varhan se nachází druhá zajímavost, a to Pozdrav Slunci, což je vizuální projekt, pracující se světlem a barvami. Po západu slunce nastává v tomto kruhu čarovná světelná hra s barevnými efekty. Každoročně na konci července či srpna, za noci plného měsíce, mají Zadařané a jejich hosté možnost užívat si dalmatskou hudbu a jídlo. Restaurace (chorvatsky „konobe“), často otevřené jen pro tuto noc, servírují domácí tradiční jídla z čerstvých ryb, mušlí, domácího sýra a všeho dalšího, co příroda v okolí Zadaru poskytuje. Veřejné osvětlení záměrně celou noc nefunguje. Město je osvětlené jen svíčkami a pochodněmi.
Doprava: VLASTNÍ