Cestovní kancelář Travel Family - Jednička na Chorvatsko Realizace: MagicWare
46

Tipy na suvenýry z Jadranu

 

Nevíte co dovézt z dovolené domů jako dárek? Inspirujte se našimy tipy a vyberte si ideální suvenýr, který můžete legálně dovézt domů a zároveň  vám nezrujnuje peněženku.

VÍNO - klasika na kterou můžete vsadit

Chorvatsko je známé svými bohatými vinicemi a obzvláště proslulé kvalitou a bohatou chutí zejména červeného vína. Odrůdy, které najdete v Chorvatsku vám připomenou slunce i doma. Doporučujeme např. odrůdu Dingač nebo Postup z polostrova Pelješac, známý Plavac z Hvaru, z Bolu nebo Korčuly, Babić z okolí Primoštenu nebo Kaštelet z Hvaru. 

Z bílých vín potom doporučíme Pošip, Naraština nebo Grk, které patří k naposté špičce.

Jemné - velmi ceněné dezertní víno z Dalmácie je Prošek. Vyrábí se z hroznů, které se nechávají na keřích zaschnout (odtud název z italského prosecco = předsušený).

Možností je opravdu víc než dost.

Milovníci tvrdého alkoholu si mohou vybrat mezi pálenkou z hroznů tzv. Lozovac a pálenkou např. z hrušek, která se jmenuje Kruškovica. Typickým zdejším nápojem je Travarica - destilát z hroznů, ochucený různými aromatickými bylinkami.

Králem mezi likéry je Maraskino, které za svou zvláštní chuť i vůni vděčí odrůdě višní maraska, pěstované v Dalmácii. Není to nápoj ledajaký - holdoval mu Napoleon a jeho generálové, kterým Maraskino nesmělo chybět na přípitek při oslavách vítězství. A protože napoleonská vojska vítězila často, časté byly i ohromné ​​zásilky beden Maraskina ze Zadaru, kde se vyrábí dodnes. Maraskino však bylo populární i na dalších královských dvorech. Traduje se, že mu neodolala ani anglická královna Viktorie.

Levnějším suvenýrem než tyto tekuté speciality jsou zdejší proslulé byliny, především levandule (chorv. Lavanda) a rozmarýn (chorv. Ružmarin). Na trzích hlavně ve střední Dalmácii je můžete koupit jako éterické oleje nebo sušené v malém i větším suvenýrovém balení. Často se také přiváží významná léčivka - sušená šalvěj.

S bylinami souvisí i zdejší velmi kvalitní med - jednodruhový nebo smíšený. Můžete mít med šalvějový, rozmarýnový, vřesový, levandulový aj. Podle druhu rostliny, která v té době kvete. Vzájemně se velmi liší vůní, chutí i konzistencí. A mají opravdu léčivé účinky.

Pokud byste chtěli přivézt specialitu - pršut, pak mějte na paměti, že na Jadranu sice zaplatíte více než u nás, ale chutná opravdu výborně.

LAST MINUTE nabídku zájezdů do Chorvatska najdete ZDE.

 

Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Travel Family, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Opište text z obrázku
* Povinné údaje