Cestovní kancelář Travel Family - Jednička na Chorvatsko Realizace: MagicWare
1534

Tipy na dovolenou: méné známá místa chorvatského pobřeží

Jaderské moře láká do Chorvatska miliony turistů ročně a nezanedbatelný podíl na tom mají Češi. Dají se v oblíbené dovolenkové destinaci stále najít ukryté přímořské klenoty, kde si lze užít to nejlepší stranou od davů? Přesvědčte se sami.

chorvatské Lastovo je vzdálené tři hodiny lodí ze Splitu, ale delší cesta se vyplatí.

Výčet méně vytížených, avšak půvabných letovisek, kde si můžete užít veškeré klady plážové dovolené v Chorvatsku , zveřejnil server CNN. Mnohé „utajené klenoty“ jsou přitom dostupné trajektem ze Splitu. Druhé největší chorvatské město láká na písečné pláže, bohaté kulturní vyžití v půvabných kulisách i noční život, takže i když hezkých míst tam najdete dost, liduprázdná budou v sezoně jen stěží. Nic ale nebrání tomu pokochat se Diokleciánovým palácem, projít uličky starého města a vyrazit trajektem směrem do klidu.

Opomíjená Šolta

Pohoda přitom čeká doslova na dohled, najdete ji na ostrově Šolta. Ten je znám především jachtařům, ale půvabné klidné útočiště na něm najdou i páry či rodiny s dětmi. Ostrov nabízí krásné oblázkové zátoky, chutnou gastronomii i víno, které zde má velkou tradici. Ochutnávku tamější odrůdy Dobričić spojenou s degustací domácích pochutin z mořských plodů i oliv si můžete dopřát třeba ve vinařství Kaštelanac.

chorvatská Šolta je malebná a poklidná.

Šolta je také ideální pro cyklistiku, pěší turistiku a vodní sporty. Za návštěvu stojí i malebné vesničky, třeba nedaleko Nečujam je v zátoce k vidění vrak potopené dřevěné lodi. Mezi nejkrásnější pláže patří Senjska, Stračinska a Školjić. Šolta je přitom výrazně méně navštěvovaná než okolní ostrovy.

Neznámé vesničky Brače

Ostrov Brač turistům zdaleka není cizí, většina se jich ale koncentruje okolo vyhlášené pláže Zlatni Rat a nejbližší vesnice Bol. Vydáte-li se ale na severní či západní pobřeží, najdete tam poklidné vesničky a pitoreskní zátoky, kde se mezi lidmi rozhodně prodírat nebudete.

Pobřeží okolo chorvatské Milny je ideální pro pohodovou dovolenou plnou koupání stranou od davů.

Třeba chorvatská vesnice Milna ve stejnojmenné zátoce má dlouhou rybářskou minulost a okolní pobřeží přímo vybízí k nerušenému koupání v křišťálově čisté vodě a slunění. Nedaleko najdete olivové háje a trasy ideální jak pro cyklistiku, tak objevování přírodních krás.

Hvar nejsou jen párty, ale i pravý opak

Hvar je rovněž hodně oblíbený, a to především jako párty ostrov. Je však mnohem víc než jen útočištěm pro mladé hledající zábavu. Daleko od nočních podniků najdete levandulová pole, vinice a farmářské restaurace.

chorvatský ostrov Hvar má i svou idylickou stránku.

Svou klidnou stránku Hvar ukazuje i ve Starém Gradu, který si zachoval příjemně ospalou atmosféru, ač je na hlavní trase trajektu. Objevte jeho benátské uličky a zavítejte na okolní pláně s vinicemi založenými starými Řeky již ve čtvrtém století, jež patří pod UNESCO. Na východě pak čekají malé rybářské vesnice, kde můžete nerušeně relaxovat u talíře plného čerstvých úlovků připravených na grilu.

Perla zvaná Lastovo

Tři hodiny cesty lodí jak ze Splitu, tak z Dubrovníku čeká na objevení bezmála 48 km² velký ostrov Lastovo. Od roku 2006 je Lastovo s přilehlými ostrůvky chráněným přírodním parkem. Nabízí 200 kilometrů turistických tras vinoucích se lesy a vesničkami, jejichž jména jste nikdy neslyšeli, a končí v zátokách, kde se s trochou štěstí můžete vykoupat úplně sami.

chorvatské Lastovo je pro milovníky klidu jako stvořené.

Díky 46 menším okolním ostrůvkům je Lastovo ideální pro šnorchlování a potápění. Ostrov také láká milovníky přírodních krás, kteří touží po opravdovém úniku od dnešní uspěchané reality. Je natolik odříznutý od pevniny, že má svůj vlastní svět plný starých obyčejů.

Elafitské ostrovy

Na úplném jihu Chorvatska jsou rozesety půvabné Elafitské ostrovy. Stačí se projít malebným, ač poněkud přeplněným centrem Dubrovníku a výlet na tři hlavní obydlené vám nejspíš bude nabídnut hned několikrát. Kdo si chce ale krásu malého ostrovního ráje vychutnat v klidu, měl by na některý z nich vyrazit po vlastní ose a užít si tam aspoň pár dnů.

Největší Šipan

Nejvíce navštěvovaným a zároveň největším ostrovem souostroví je se zhruba 16 km² rozlehlý Šipan. Najdete na něm dvě vesnice, v nichž trvale žije bezmála 500 obyvatel. Je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako ostrov s největším množstvím olivovníků vzhledem ke své velikosti. Šipan má bohaté kulturní dědictví a honosí se desítkami letohrádků a kostelů.

Na chorvatském Šipanu jsou povolená auta a zároveň hýří přírodní krásou.

Díky krásným plážím a množství zeleně býval oblíbený u šlechtických rodin z Dubrovníku. Je jediným z Elafitských ostrovů, na němž jsou povolena auta. Necháte se zlákat?

Nejbližší Koločep

Jen půl hodiny plavby z Dubrovníku čeká Koločep, který vábí především písečnými plážemi a lahodnou středomořskou kuchyní. Koločep je ještě poklidnější než Šipan a můžete na něm opravdu vypnout v krásných kulisách tyrkysového moře a typické architektury.

V historii se na chorvatském Koločepu stavěly lodě, teď je ideální pro objevování krás jižního Jadranu.

Lákavý Lopud

Žádná auta, zato krásné pláže a paláce ve vesnici Lopud nabízí ostrov s asi 250 stálými obyvateli. Můžete tam navštívit i klášter či španělskou pevnost, mezi nejoblíbenější aktivity přesto patří koupání, romantické procházky jedinou vesničkou a hlavně hojná konzumace mořských plodů.

chorvatský Lopud stojí za delší návštěvu než v rámci rychlého objíždění všech tří ostrovů.

Autorka: Taťána Kynčlová
Zdroj: novinky.cz

Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Travel Family, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Opište text z obrázku
* Povinné údaje