Cestovní kancelář Travel Family - Jednička na Chorvatsko Realizace: MagicWare
1210

Proč navštívit Zadar?

Tradiční otázka, proč si za svůj cíl dovolené vybrat Zadar? Jaká jsou jeho největší lákadla?

Zadar se pyšní dvěma novodobými, technicky unikátními atrakcemi. Tyto dvě unikátní atrakce jsou: Mořské varhany (Morské orgule), které najdete na pobřeží v nejzápadnější části města, a Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu). Mořské varhany vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci vytváří soubor vizuálních efektů. Dále je potřeba se projít po antickém fóru, legendární Kalalarze, navštívit katedrálu sv. Anastázie s vyhlídkovou věží, kostel sv. Donáta nebo muzeum antického skla.
V roce 2016 obdržel Zadar prestižní titul European best destination (Nejlepší evropská destinace). A v neposlední řadě, ze Zadaru pochází slavný likér Maraschino.

Jde o město, které nás může překvapovat třeba i celých 14 dní dovolené? Nebo to zásadní budeme mít za tři dny prochozeno?

Nejde jen o město samotné, centrum projdete třeba i za jediný den. Záleží, co vše budete chtít vidět, které muzea a pamětihodnosti navštívit. Zadar má širokou nabídku služeb, skvělé koupání, množství historických památek. V okolí leží spousta menších i větších ostrovů (Pašman, Dugi otok, Ugljan a jiné), které mohou být skvělým cílem mnoha výletů. V příjezdové vzdálenosti se nachází celkem 5 Národních parků (Krka, Palkenica, Severní Velebit, Kornati a Plitvická jezera). Jen z tohoto výčtu vyplývá, že i 14 dní bude málo.

Čím můžeme v Zadaru platit? Což je otázka vlastně směřující i na jiná chorvatská města. Potřebujeme výhradně chorvatské kuny?

Oficiální měnou je stále chorvatská kuna. V obchodech ji po vás budou chtít, nebo budete mít možnost zaplatit platební kartou. Jiná situace je u stánkařů. Ti, ačkoliv by to tak nemělo být, přijmou i euro, ale zde je pak potřeba dát pozor, jakým kursem Vám částku přepočítají. Od 1. 1. 2023 se však již vše změní, Chorvatsko přechází na Euro.

Jaké jsou v Zadaru pláže? Lze je doporučit i rodinám s dětmi?

Křišťálově průzračná voda, množství malých ostrůvků a nádherné přírodní pláže: takhle vypadá koupání v Zadaru a jeho okolí. Nejoblíbenější je pláž Borik, asi 4 km od centra města. Část pláže pokrývá hrubší písek, na druhém konci se projdete po drobných oblázkách. Stín borovic poskytuje příjemný chládek. Na pláži Borik si bezva koupačku užijí také děti: mělčina u břehu, s hebkým písečným dnem, a u vody spousta plážových atrakcí (tobogán, klouzačky aj.) Další dobře vybavená oblázková pláž se nachází ve čtvrti Kolovare (500 m jihovýchodně od středu města). Borik i Kolovare se chlubí oceněním Modrá vlajka, které se uděluje jen těm nejčistším a nejudržovanějším plážím. Úplně nejkrásnější koupání vás čeká u přilehlých ostrůvků. Nejblíže máte ostrov Ošljak, kam denně jezdí trajekt.

Jak vypadá příroda v okolí Zadaru? Je vhodná pro pěší túry nebo pro kolo?

Nejen vhodná, je přímo ideální. 16 km severně najdete starochorvatské město Nin, se svou opravdu dlouhou písečnou pláží. Dále se vydejte do 48 km vzdáleného Obrovce, kde Vás uchvátí kaňon řeky Zrmanji, krásné scenérie jsou součástí národního parku. Neopomeňte také Vranské jezero, 30 km vzdálené, je to největší jezero v Chorvatsku. Zkusit můžete Adventure Park s rozsáhlým lanovým centrem a paintballem. Leží v obci Kožino, 4 km od centra Zadaru. Pěší a běžecké stezky, stejně jako cyklotrasy, se soustředí hlavně v městských částech Borik a Puntamika, kde je nejvíce turistů. Turistické stezky okolní zadarskou přírodou jsou velmi dobře značeny. Probíhá zde rovněž mezinárodní trekkingový závod v tzv. škrapingu. Jedná se o kombinaci chůze, běhu a skoků po členitém skalnatém pobřeží (něco mezi orientačním během a Spartan racem).

Podívejte se na bohatou nabídku ubytování v oblasti Severní Dalmácie v Chorvatsku za výborné ceny.


Proč navštívit Zadar Proč navštívit Zadar Proč navštívit Zadar Proč navštívit Zadar Proč navštívit Zadar Proč navštívit Zadar


Last Minute Léto 2022

Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Travel Family, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Opište text z obrázku
* Povinné údaje