Cestovní kancelář Travel Family - Jednička na Chorvatsko Realizace: MagicWare
1282

Od 1. 1. 2023 vstoupí Chorvatsko do eurozóny

Datum 1. 1. 2023 je stanoven jako den vstupu Chorvatska do eurozóny.

Pokud stále ještě máte doma chorvatské kuny, utraťte je co nejdříve nebo vyměňte v bance a na letní dovolenou 2023 si s sebou již vezměte dostatek eur.

Prvních lednových 14 dní roku 2023 bude možno v Chorvatsku platit jak kunami, tak eurem, a poté již jen eurem. Od srpna letošního roku jsou v chorvatských obchodech tzv. „dvojí ceny“, tedy ceny uvedeny v kunách i eurech a tento trend zobrazování cen bude trvat minimálně rok. Do konce roku 2023 můžete v Chorvatsku v bance vyměnit kuny za eura.

Na zadních stranách euro mincí se objeví: Nikola Tesla, slavný chorvatský vynálezce (mince 10, 20, 50 centů), dále geografická mapa Chorvatska v pozadí s typickou šachovnicí (mince 2 Eura). Šachovnice bude zastoupena na každé z kovových mincí. Na jedno, dvou a pěti centových mincích bude vyobrazeno písmo hlaholice.

Problém nastal se zadní stranou 1eurové mince. Chorvaté na ni vybrali symbol „Kuny“, zvířátka, jehož symbolika sahá do dávné minulosti, kdy se kožešinami z kun platívalo od středověku, a následně se kuna stala prvním platidlem samostatného Chorvatska po rozpadu Jugoslávie. Vyobrazení kuny, jejímž autorem je Stjepan Pranjković, se totiž nápadně podobalo fotografii Iaina Lacha, a proto musel být návrh stáhnut a výběr musela Chorvatská národní banka opakovat.

Chorvatsko Chorvatsko Chorvatsko Chorvatsko


Dovolená Chorvatsko

Zdroj: chorvatsko.cz

Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Travel Family, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Opište text z obrázku
* Povinné údaje