55
Chystáte se autem na dovolenou? Níže najdete pár užitečných rad a postřehů pro dlouhé cesty
Někdo na dovolenou letí letadlem, někdo vlakem, někdo sedí doma a někdo jede autem. Tuto poslední variantu mnozí také volí proto, že nejsou závislí na času odjezdu a zastavují podle svého uvážení.
Přinášíme pár základních rad, kterými je dobré se řídit při dlouhých cestách autem, což je mimochodem nejčastější způsob nás Čechů při přesunu na dovolenou.
* Hlavní zásadou je nespěchat a dělat časté zastávky.
* Před každou delší cestou je dobré nechat automobil zkontrolovat – doplnit provozní kapaliny, prohlédnout podvozek a brzdy. Sami můžete překontrolovat opotřebení a dostatečný tlak v pneumatikách, dobré je také doplnit kapalinu v ostřikovačích. Určitě neuděláte chybu, přibalíte-li si sebou drobné nářadí v případě malé poruchy vozidla.
* Pro všechny případy si sebou určitě přibalte i litrovou láhev s motorovým olejem. Kupujte vždy podle doporučení výrobce (najdete jej v manuálu k automobilu či servisní knížce). Na velkých čerpacích stanicích mají výběr motorových olejů dostatečný, jednodušší a ve většině případů i levnější je vzít potřebnou zásobu již z domova.
* Dále je důležité správně naložit do auta zavazadla, ta nejtěžší patří dospodu. Na plato zavazadlového prostoru nedávejte ideálně nic, maximálně něco velmi lehkého (mikina, čepice), v případě nehody by tento předmět ohrozil posádku.
* Máte-li ve vozidle navigaci, je i přesto dobré mít v záloze vytisknutý popis cesty. Neuškodí si do auta vzít také klasickou papírovou mapu – starý známý autoatlas. Ten prokáže neocenitelnou službu v případě poruchy navigace.
* Kde je nejlepší tankovat palivo? Určitě mimo hlavní dálniční tahy, kde je rozdíl klidně i 5 - 10 korun na litr. Stačí sjet z dálnice a natankovat v nejbližší obci. Ovšem pozor: menší pumpy nemají otevřeno nonstop a často také berou pouze hotovost.
Pokud Vám ovšem palivová měrka ukazuje velice nízký stav nádrže, raději nevolte čerpací stanici mimo hlavní tah, může se vám stát, že jednoduše „dojde šťáva“ a to může být obzvlášť nepříjemné. I v těchto případech s sebou raději vozte menší kanistr.
* Důležitou otázkou také je, kdy jet, zda v noci, či přes den. V noci je výrazně menší provoz a posádku neohrožují ani sluneční paprsky. Tuto variantu ve většině případů také ocení rodiny s dětmi, které většinu cesty prospí. Na druhou stranu, ne každý se dovede soustředit na jízdu i pozdě v noci. Nepodceňujte tak své síly při nočním řízení, raději zastavte, prospěte se, nebo se vystřídejte s dalším řidičem.
* Během jízdy zvolte lehkou stravu a pijte neperlivé, neslazené nápoje. Ideální je ovocný čaj nebo obyčejná voda. K jídlu je nejvhodnější ovoce a zelenina. Budete mít dostatek energie a tělo nebude mít tendenci „si pospat”. V dnešní době mnoho řidičů volí také nejrůznější energetické nápoje.