Vítkovice Tours, člen Travel Family - Jednička na Chorvatsko Realizace: MagicWare
64

Jak se slaví Vánoce na Jadranu?


Vánoce (Božić) patří v Chorvatsku k nejdůležitějším svátkům roku. Chorvati jsou silně katolického vyznání, Vánoce tedy chápou jako svátky víry, míru, lásky a hlavně jako oslavu narození Ježíše Krista.
V Chorvatsku probíhají svátky obdobně jako u nás, přesto se však najde pár tradic, které se od těch našich liší.

Vánoční pšenice

Se svátkem sv. Lucie, 13. prosince, se pojí zvyk vysévání obilí do misek – nejčastěji pšenice. Miska se dává na okno, kde klíčící zelené obilí krásně kontrastuje s holými větvemi (občas sněhem) za okny. Zelená barva symbolizuje zdraví, naději a bohatství. Pšenicí se pak zdobí stůl a pokládá se také pod vánoční stromeček. Po Vánocích se obilí sype ptáčkům.

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček je v Chorvatsku poměrně mladý zvyk, který pochází teprve z 19. století. Předtím se zdobil pouze dům. V začátcích se zdobily listnaté stromy, na které se dávaly ořechy a ovoce. Až později Chorvaté začali zdobit jehličnaté stromky baňkami a řetězy, tak jako to děláme my. Stromeček se zdobí až na Štědrý den a je to událost, které se účastní celá rodina. Pod stromeček se pak dávají vánoční přání od rodiny a přátel, dárky, betlém a samozřejmě nesmí chybět vánoční pšenice.

Štědrý den - Badnjak

24. prosince se Chorvati celý den postí, nebo jedí méně. Večeře se podává až kolem 11 hodin. Tradiční večeří je ryba. Na pobřeží se jedí mořské ryby, ve vnitrozemí kapr nebo štika. Ryba se jí s pečenými bramborami nebo bramborovým salátem.  Pak následuje půlnoční mše v kostele. Nezbytnou součástí večera je vánoční cukroví a zpívání koled.

Boží hod - Božić

25. prosince ráno se rozbalují dárky. Po rozbalení dárků následuje oběd a vzájemné navštěvování rodiny a přátel. Na oběd už každý volí jídlo podle svého, ale nejčastěji se servíruje drůbež – kachna, husa nebo kuře.

Po celé Vánoce je v Chorvatsku nadprůměrná spotřeba alkoholu, dokonce vyšší, než na Silvestra :)

 

Krásné prožití Vánoc Vám přeje celý tým cestovní kanceláře VÍTKOVICE TOURS!

 

 

 

Můžeme Vám pomoci s Vaší dovolenou?


Vyplněním a odesláním poptávkového formuláře z www.ckvt.cz vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů společností Travel Family, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Opište text z obrázku
* Povinné údaje